arrow_back Güvenli İnternet Hizmeti

Güvenli internet hizmetinde bir aksaklık yaşıyorsanız lütfen yaşadığınız problemi formu doldurarak iletiniz.

İnternetteki içeriklerin herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın herkese aynı anda sunuluyor olması çocuklar ve gençler için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Özellikle yetişkinlere yönelik içeriklerle çocukların karşılaşması, onların fizyolojik ve psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Güvenli İnternet Hizmeti çocuklar için ve yetişkinler için oluşturduğu profillerle oluşabilecek olumsuz sonuçları minimize etmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti, internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve kullanıcıları internetteki zararlı içeriklerden büyük oranda koruyan ücretsiz, isteğe bağlı alternatif bir internet erişim hizmetidir. Hizmeti almak için herhangi bir program kurmaya veya bilgisayarda bir ayar yapmaya gerek yoktur. İnternete erişilebilen tüm cihazlarda (Bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler vb.) donanım ve yazılımdan bağımsız olarak güvenli internet hizmeti kullanılabilmektedir.

Tüm bireysel ve kurumsal internet aboneleri Güvenli İnternet Hizmetini herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirler.

Güvenli İnternet Hizmeti Başvuru sayfası ziyaret edilerek Güvenli İnternet Hizmetine nasıl geçilebileceği öğrenilebilir.

Hayır. İnternet Servis Sağlayıcılar, yani internet hizmeti alınan işletmeler bu hizmeti, talepte bulunan tüm bireysel ve kurumsal abonelere ücretsiz sunmakla yükümlüdür.

Güvenli İnternet Hizmetini abonelerine sunmayan veya hizmet bedeli talep eden işletmeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna şikayet edilebilir.

Güvenli İnternet Hizmetine geçmek için;

• Hizmet alınan internet servis sağlayıcının bayisine başvurarak,
• Hizmet alınan internet servis sağlayıcının online işlem merkezini kullanarak,
• Hizmet alınan internet servis sağlayıcının müşteri hizmetlerini arayarak,
• Hizmet alınan internet servis sağlayıcıya kısa mesaj göndererek,

başvuru talebinde bulunulabilir.

Daha detaylı bilgi için Güvenli İnternet Hizmeti Başvuru kanalları sayfası ziyaret edilebilir.

Güvenli İnternet Hizmeti için herhangi bir;

 • Yazılım alınmasına, yüklenmesine ve program kurulmasına gerek yoktur.
 • Sadece Güvenli İnternet Hizmeti Başvuru sayfasındaki kanallardan internet hizmeti alınan internet servis sağlayıcıya, bu hizmetin alınmak istenildiğine dair bildirimde bulunulması yeterlidir.
 • İnternet servis sağlayıcılar, talep eden abonelerine Güvenli İnternet Hizmetini ücretsiz vermekle yükümlüdür.

Güvenli İnternet Hizmetini kullanmayı bırakmak istiyorsanız;

• Hizmet alınan internet servis sağlayıcının bayisine başvurarak,
• Hizmet alınan internet servis sağlayıcının online işlem merkezini kullanarak,
• Hizmet alınan internet servis sağlayıcının müşteri hizmetlerini arayarak,
• Hizmet alınan internet servis sağlayıcıya kısa mesaj göndererek,

başvuru talebinde bulunulabilir.

Daha detaylı bilgi için Güvenli İnternet Hizmeti Başvuru kanalları sayfası ziyaret edilebilir.

Güvenli İnternet Hizmetinde hangi kategorinin hangi profillerde yer alacağına dair temel ölçüler "Çocuk ve Aile Profili Kriter Belirleme Kurulu" tarafından belirlenmektedir.

Çocuk ve Aile Profili Kriter Belirleme Kurulu, Güvenli İnternet Hizmetine Dair Usul ve Esaslar'ın 10. maddesinde tanımlanmıştır.

Güvenli İnternet Hizmeti;

 • Çocuk Profili "izinli liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde güvenli olduğu onaylanmış belirli sayıdaki İnternet sitelerine erişim sağlanır. Bu listede yer almayan sitelere erişim sağlanamaz. Yeni yayınlanan siteler de onaylandıktan sonra bu listeye dahil edilmektedir.
  Çocuk Profilinde, çocukların ruhsal ve bedensel sağlıklarını olumsuz etkileyebilecek ve yabancı kişilerle doğrudan iletişim kurulabilecek web siteleri yer almamaktadır. Bu kapsamda sohbet siteleri ile sosyal medya siteleri Çocuk Profilinde yer almazlar. Çocuk profilinde sadece, e-posta, haber, iş, alışveriş, sağlık, eğitim, resmi kurumlar, bankacılık vb. kategorilerdeki sitelere, uygun içerikli / içeriği iyi yönetilen forum siteleri ve çevrimiçi mesajlaşmanın olmadığı oyun sitelerine erişilebilmektedir.
 • Aile Profili "yasaklı liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde zararlı içerik barındıran sitelerden oluşan listeye erişilememekte, bu liste haricindeki tüm sitelere erişilebilmektedir. Çocuk Profilinden daha geniş içeriğe sahiptir.

Özetle;

 • Aile Profilinde; uygunsuz ve zararlı içeriklerin bulunduğu internet sitelerine erişim yoktur. Bu siteler Güvenli İnternet Hizmeti kapsamında filtrelenir. Bunun dışındaki tüm pozitif içerikli sitelere erişim vardır.
 • Çocuk Profilinde; sadece içeriği pozitif ve faydalı olan internet sitelerine erişim vardır, bu siteler dışındaki diğer sitelere erişim yoktur.
 • İnternet servis sağlayıcılarının online işlem merkezinden ya da Müşteri Hizmetlerinden seçili olan güvenli internet profili ile ilgili bilgi alınabilir.
 • Ayrıca; Güvenli İnternet Hizmeti Profil Testi adresinden seçili güvenli internet profili kontrol edilebilir.
 • Güvenli İnternet Hizmeti alan kullanıcılar, profiller arası geçişleri istediği an yapabilecektir. Örneğin bir evde çocukların İnternet kullanımı sırasında “Çocuk Profili” seçilebileceği gibi, yetişkinlerin internet kullanımları sırasında “Aile Profili” seçilebilir veya Güvenli İnternet Hizmeti geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • Hizmet alınan internet servis sağlayıcının alt yapısına göre profil değişikliği yapma süresi değişiklik gösterebilir. Ortalama 10 - 20 saniyelik bir süre profil değişikliği yapmak için yeterli olmaktadır.
 • Güvenli İnternet Hizmeti Profil seçimi ve değişikliği, hizmet alınan internet servis sağlayıcının bayisinden, çağrı merkezinden, online işlem merkezinden veya ***kısa mesaj (sms) atarak yapılabilir. ***

Detaylı bilgi için Güvenli İnternet Hizmeti Başvuru adresi ziyaret edilebilir.

Evet. Her bireysel veya kurumsal internet abonesi aynı anda sadece bir Güvenli İnternet Hizmeti Profili (Aile veya Çocuk profili) seçebilmektedir.

Güvenli İnternet Hizmetinde seçilen kullanıcı profili istenilen zamanda herhangi bir sınırlama ve ücretlendirme olmadan istenildiği kadar değiştirilebilir değiştirilebilir.

Güvenli İnternet Hizmeti istenilen zamanda herhangi bir sınırlama ve ücretlendirme olmadan devre dışı bırakılabilir ve tekrar hizmet almaya başlanabilir.

ALAN ADI PROFİL KONTROLÜ adresinden web sitenin profilini öğrenebilir, sizce olması gereken profili seçip kaydedebilirsiniz.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun tüketici ve son kullanıcı haklarını düzenleyen hükümleri ile bu kanun uyarınca çıkarılan Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin “İnternetin Güvenli Kullanımı” başlıklı 10.maddesi internet hizmeti sunan işletmecilere Güvenli İnternet Hizmetini sunma yükümlülüğü getirmiştir.

İnternet servis sağlayıcısının yani internet hizmeti alınan işletmenin Güvenli İnternet Hizmeti sunması zorunludur, aksi taktirde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) şikayet edilebilir. Bunun için BTK Online Şikayet Bildirim Sistemi kullanılır.

Aradığınız konuyla ilgili bilgiyi mevcut hiçbir sayfada bulamadınız mı? BİLGİ DESTEK FORMU aracılığıyla bize sorunuzu iletebilirsiniz.
Toast Alert...